Polskie legendy: Jak powstało gołoborze w Górach Świętokrzyskich

Dawno temu, nocami, w Górach Świętokrzyskich  latały czarownice. Na Łysej Górze urządzały swoje sabaty, podczas których biesiadowały, tańczyły i odprawiały swoje rytuały. 

Po kilku latach czarownice zaczęła drażnić obecność pobliskiego klasztoru, w którym przechowywano relikwie Świętego Krzyża. Postanowiły, że klasztor musi zostać zniszczony i namówiły do pomocy diabły.

A diabły, jak wiadomo, nie lubią zbytnio się wysilać. Po krótkiej naradzie uznały, że najlepiej będzie przynieść wielki głaz i zrzucić go na mury klasztoru. Jak pomyślały, tak zrobiły. Znalazły ogromną skałę i poleciały z nią w stronę Łysej Góry. Jednak przeceniły swoje siły i głaz upadł na Górę Klonówkę, gdzie stoi po dziś dzień.

Niestety czarownice nie dawały za wygraną i namawiały diabły, aby spróbowały ponownie zniszczyć klasztor. Diabły w końcu uległy i tym razem poukładały mniejsze kamienie na wielkiej płachcie. Leciały z nią tak niezgrabnie, że gubiły kamienie po drodze. A kiedy zbliżały się do celu, wypatrzył je na niebie klasztorny kogut, który zaniepokojony zaczął piać. Kogut wyrwał ze snu zakonnika, a ten myśląc, że już świta, zaczął bić w dzwony.

Zdezorientowane diabły przestraszyły się, że już wstaje słońce i w panice upuściły płachtę, a wypadające z niej kamienie potoczyły się po zboczu góry, łamiąc drzewa i przysypując wszystko. Gdy rankiem ludzie zamiast gęstego boru ujrzeli mnóstwo kamieni, zaczęli nazywać to miejsce gołoborzem. 

A czarownice w końcu się poddały i nie mogąc znieść dłużej obecności klasztoru, przeniosły się w inne miejsca, rozproszone po całym kraju.


Legenda jest częścią cyklu "Wtorki z czartami":
1. Jak Boruta i Rokita w karczmie piwo pili
2. Jak powstało gołoborze w Górach Świętokrzyskich
3. Skrzypek na Czartowym Polu
4. Jak diabeł Boruta utworzył rzekę Liswartę
5. Słonecznik - Diabelski Kamień Karkonoszy
6. Dolina w kształcie podkowy
7. Czarna Jachta
8. O kogucie z Kazimierza co diabła przechytrzył
9. Diabeł Rewera z Czartowczyka
10. Diabeł Iskrzycki

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa