Polskie legendy: Bęben Sobieskiego. Meus.

Jan III Sobieski w czasie odsieczy wiedeńskiej zdobył wiele różnych skarbów. Były to złoto, drogocenne klejnoty, różnego rodzaju zbroje oraz oręż. Przede wszystkim jednak przywiózł ze sobą do Polski kawę i ziemniaki.

Wracając z wyprawy król odwiedzał zamki i warownie, które napotkał na swojej drodze i z ich gospodarzami świętował swoje zwycięstwo. Jednym z takich postojów był zamek położony w Książęcej Górze. Sobieski otrzymał wspaniałą gościnę, najlepsze potrawy oraz doskonały miód pitny.

Gdy opuszczał zamek i ruszał w dalszą drogę ze skrzyń z łupami wojennymi wyciągnął wspaniały bęben tatarski i podarował go swoim gospodarzom jako wyraz wdzięczności za doskonałe przyjęcie. Nakazał również, aby w bęben ten bito we wszystkie największe święta.

Tradycja zapoczątkowana przez króla żyje do dziś dnia. A bęben tatarski podarowany przez Sobieskiego można usłyszeć co roku w Wielopolu Skrzyńskim(bo tak dziś nazywa się to miejsce) w święto Zmartwychwstania Pańskiego. Tradycja ta przez miejscowych zwana jest Meus.


Zobacz też:

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Wars i Sawa

Polskie legendy: Piast Kołodziej