Midsommar


Midsommar, czyli szwedzkie obchody przesilenia letniego, to jedno z najważniejszych i najbardziej radosnych świąt w Szwecji. Festiwal ten obchodzony jest w weekend najbliższy dniowi przesilenia letniego, zazwyczaj w okolicach 20-26 czerwca. Święto ma swoje korzenie w dawnych tradycjach pogańskich, które związane były z kultem natury, słońca i płodności.

W centrum obchodów znajduje się tzw. majstång, czyli wysoki słup ozdobiony kwiatami, liśćmi i wstążkami. Słup symbolizuje męską energię i płodność, a uczestnicy tańczą wokół niego tradycyjne tańce ludowe, śpiewając piosenki. Tańce te są kluczowym elementem święta, podobnie jak tradycyjne szwedzkie piosenki, takie jak "Små grodorna" (Małe żabki), które są śpiewane podczas tańców.

Na Midsommar serwuje się tradycyjne potrawy, takie jak śledzie w różnych marynatach, młode ziemniaki z koperkiem, truskawki z bitą śmietaną oraz różne rodzaje pieczywa. Do posiłku często pije się schnapps, a podczas toastów śpiewa się specjalne piosenki zwane snapsvisor. Wianki z kwiatów są nieodłącznym elementem Midsommar. Ludzie, szczególnie kobiety i dzieci, plotą wianki, które noszą na głowach, co ma przynieść szczęście i zdrowie.

W nocy wiele młodych dziewcząt zbiera siedem różnych gatunków kwiatów, które kładą pod poduszkę. Według tradycji mają wtedy przyśnić swojego przyszłego męża. Midsommar to święto, które celebruje najdłuższy dzień w roku, kiedy słońce nigdy nie zachodzi w północnych rejonach Szwecji. Jest głęboko zakorzenione w kulturze skandynawskiej i ma silne związki z naturą oraz płodnością. Jest to czas radości, świętowania wspólnoty oraz odnowienia więzi z naturą.

Obchody Midsommar są wyjątkową okazją do doświadczenia szwedzkiej kultury, tradycji i gościnności, a także do cieszenia się pięknem lata.

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa