Mjölnir - zaginiony młot ThoraThor był jednym z najpotężniejszych Asów, synem Odyna - wszechwiedzącego ojca bogów, i Fjörgyn - bogini ziemi. Jego włosy były złote jak promienie słońca, a oczy niebieskie jak najczystsze niebo. Nosił czerwony płaszcz, który powiewał za nim jak płomień, gdy przemieszczał się po niebie na swoim rydwanie ciągniętym przez dwa ogromne kozły, Tanngnjostr i Tanngrisnir. Thor posiadał Mjölnira, magiczny młot, który zawsze wracał do jego ręki po rzuceniu. Był to symbol jego potęgi i ochrony. Mjölnir był w stanie rozbijać góry na kawałki i kontrolować pioruny, co czyniło Thora jednym z najbardziej szanowanych bogów.

Pewnego dnia, gdy Thor obudził się, odkrył, że Mjölnir zniknął. Bez swojego młota Thor czuł się bezbronny, a Asgard był narażony na ataki. Bóg piorunów natychmiast udał się do Lokiego, boga oszustw i podstępu. Loki, chociaż znany ze swoich niejednoznacznych zamiarów, zgodził się pomóc. Używając swoich magicznych mocy odkrył, że młot został skradziony przez olbrzyma Thryma, który ukrył go głęboko w lodowej krainie Jotunheim. Thrym zażądał ręki bogini Freji w zamian za zwrot młota.

Freja, rozgniewana tak bezczelną propozycją, odmówiła. Ale Thor i Loki nie poddali się. Za radą Heimdalla – strażnika Asgardu, który nigdy nie śpi, Thor przebrał się za Freję. Ubrany w suknię ślubną i zakryty welonem, wyruszył z Lokim do Jotunheim. Kiedy dotarli do zamku Thryma, olbrzym powitał ich z wielką radością, wierząc, że Freja przybyła, aby zostać jego żoną. Thor siedział cicho podczas uczty, ale jego olbrzymi apetyt wzbudził podejrzenia Thryma. Zjadł całe woły, ryby i wypił ogromne ilości miodu.

Thrym, zaskoczony, zapytał Lokiego, dlaczego Freja je i pije tak dużo. Bóg oszustw odpowiedział, że bogini była tak podekscytowana nadchodzącym ślubem, że przez osiem dni nic nie jadła ani nie piła. Thrym, uspokojony tą odpowiedzią, nakazał przynieść Mjölnir, aby położyć go na kolanach "panny młodej" jako część ceremonii.

Gdy tylko Mjölnir znalazł się w rękach Thora, bóg piorunów zerwał swoje przebranie i stanął przed olbrzymami w całej swej potędze. Z wściekłością uderzył młotem, roztrzaskując Thryma i jego świtę na kawałki. A potem wraz z Lokim wrócili do Asgardu z odzyskanym Mjölnirem.

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa