Hanami - magia sakury


Hanami, święto podziwiania kwiatów, jest jednym z najbardziej malowniczych i emocjonalnych momentów w japońskim kalendarzu. Rozpoczyna się wczesną wiosną, kiedy to pierwsze promienie słońca delikatnie budzą ziemię ze snu zimowego, a powietrze wypełnia się ciepłem i świeżością nadchodzącej pory roku. Wśród rozległych krajobrazów Japonii, od zatłoczonych miast po spokojne wioski otoczone górami, rozkwita niezwykły gość - wiśnia, znana jako sakura. Jej delikatne, różowo-białe kwiaty są symbolem ulotności życia, piękna i przemijania, które Japończycy celebrują z niezwykłą czcią i radością.

Korzenie Hanami sięgają nie tylko dworskich przyjęć z okresu Nara, ale również starożytnych ceremonii oddawania czci bóstwom sakury. W owych zamierzchłych czasach, to nie sakura, lecz kwiat moreli japońskiej cieszył się największym podziwem. Jednak wszystko zmieniło się w okresie Heian, kiedy to kwiaty wiśni zaczęły zdobywać serca ludzi, stając się symbolem efemerycznego piękna i przemijającego życia - motywu, który do dziś jest niezwykle popularny w kulturze Japończyj.

Legenda głosi, że cesarz Saga, władca z okresu Heian, zapoczątkował praktykę hanami w formie, którą znamy dziś. Pod rozkwitającymi drzewami wiśni w swojej cesarskiej rezydencji w Kioto, organizował on przyjęcia, podczas których goście podziwiali kwiaty, delektując się sake. Cesarz nie tylko promował piękno sakury, ale również sprawił, że stała się ona nieodłącznym elementem japońskiej duszy. W tych samych czasach poezja zaczęła celebrować krótkotrwałe piękno wiśni, odzwierciedlając filozofię życia jako przemijającej chwili. Kwiaty wiśni stały się metaforą życia, przypominającymi o jego ulotności i pięknie.

Hanami ma również swoje korzenie w starożytnym obrzędzie wróżenia przyszłych zbiorów i otwierania sezonu sadzenia ryżu. Uczestnicy składali ofiary u korzeni sakury, wierząc, że pojawienie się kwiatów oznacza wstąpienie do drzewa Sagami, górskiego bóstwa, które zwiastuje czas zasiewów.

Podczas Hanami, ludzie zbierają się w parkach, ogrodach i przy świątyniach, rozkładając maty piknikowe pod kwitnącymi drzewami wiśni. Powietrze wypełnia się śmiechem, muzyką i rozmowami, tworząc niepowtarzalną atmosferę wspólnoty i celebrowania chwili. Rodziny, przyjaciele i koledzy z pracy dzielą się jedzeniem, napojami i historiami, podziwiając przelotne piękno sakury. Wieczorem sceneria Hanami zmienia się, gdy drzewa wiśni są oświetlane latarniami, tworząc spektakularny widok, który przyciąga jeszcze więcej widzów. Światło podkreśla delikatność i kruchość kwiatów, dodając magii i tajemniczości temu starożytnemu obyczajowi.

Jednak Hanami to nie tylko obserwacja kwiatów. To czas, w którym Japończycy przypominają sobie o ulotności życia, ucząc się doceniać każdą chwilę i pielęgnować relacje z bliskimi. Sakura, która kwitnie tylko przez krótki czas, zanim jej płatki delikatnie opadną na ziemię, przypomina o przemijaniu i zachęca do refleksji nad własnym życiem.

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa