Koń

Powiadają, że koń narodził się pomiędzy krainą bogów a ziemią, ale nie należał do żadnego z tych dwóch światów. Dla niego wszystko było bezkresną równiną, po której mógł galopować ile tchu w piersiach. Właśnie dlatego bogowie uczynili z niego posłańca. Miał przekazywać ludziom wiadomości i wyroki pochodzące od bogów, a dusze zmarłych odprowadzać w zaświaty.

I tak na początku koń pokazywał się ludziom jedynie w najważniejszych chwilach. Kiedy umierał bezpotomnie król, nowy władca dowiadywał się o swoim przeznaczeniu od białego rumaka ze złotą grzywą. Czarownik, chcąc zwrócić się do bogów, zamieniał się w konia i pędził do boskiej krainy. 

Opowieści o tych magicznych stworzeniach przez lata zachowywały się w ludzkiej pamięci. Konie niosły na swych grzbietach herosów w trakcie wypraw do podziemnych światów. Zamienione w klacze księżniczki nocami pasły się na łąkach. Zaczarowane rumaki pokonywały szklane szczyty gór. A jednak część końskiego rodu postanowiła zamieszkać wśród ludzi, by służyć rycerzom i pomagać chłopom na roli. W taki właśnie sposób pomiędzy tym boskim zwierzęciem a człowiekiem narodziła się szczególna więź.


Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa