Legendy świata: Król Artur i Excalibur


Dawno temu Uther Pendragon, król Brytów, zakochał się w żonie swego wroga, Gorloisa z Kornwalii. Z pomocą Merlina udało mu się zakraść do zamku i za pomocą magii uwieść Igrenę. Gdy wkrótce król Gorlois zginął w bitwie, Uther wrócił do Igreny i pojął ją za żonę. Z tego związku zrodził się Artur. 

Krótko po narodzinach chłopca na dworze królewskim pojawił się Merlin. Przepowiedział Utherowi rychłą śmierć i ostrzegł, że Arturowi będzie groziło wielkie niebezpieczeństwo. Król był mądrym człowiekiem i natychmiast zgodził się na plan maga, dzięki któremu Artur miał ocaleć. Merlin zabrał chłopca do rodziny, w której bezpiecznie miał dorosnąć do wieku, w którym będzie mógł przejąć władzę. Wkrótce Uther zmarł, a cały kraj na długie lata pogrążył się w chaosie.

Kilkanaście lat później w Londynie pojawił się wielki głaz z wbitym mieczem. Widniał na nim napis, że tylko prawowity król Brytanii zdoła wyciągnąć miecz. Gdy poproszono o radę Merlina, mag uznał, że to szansa na zakończenie konfliktów i przywrócenie pokoju w królestwie. Ogłoszono rozejm, a wraz z nim turniej, który polegał na sprawdzeniu, czy ktokolwiek będzie w stanie wydobyć z głazu miecz.

W gronie tych, którzy wyruszyli do Londynu, była rodzina Sir Hektora. Jego starszy syn, Kay, miał wziąć udział w turnieju. Młody Artur, którego uważano za młodszego syna Hektora, był giermkiem Kaya. W dniu rozpoczęcia turnieju Kay zostawił swój miecz w wynajętym pokoju. Artur ruszył po niego jak najszybciej, by zdążyć przed rozpoczęciem. Niestety, cały dom był już zamknięty, bo wszyscy wyruszyli na turniej. Wracając, Artur dostrzegł miecz wbity w kamień. Wyciągnął go i zadowolony ruszył do brata.

Kay natychmiast rozpoznał miecz i pobiegł z nim do ojca, twierdząc że to on go wydobył z głazu. Hektor jednak domyślił się prawdy i ujawnił, kim naprawdę jest Artur. Nazajutrz miecz ponownie umieszczono w głazie i choć wielu próbowało, tylko Artur potrafił wyciągnąć go bez trudu. Jeszcze tego samego dnia młodzieniec został uznany za prawowitego władcę.

Nowy król szybko zaczął jednoczyć zwaśnione królestwo. Niestety, czasem pokojowe rozmowy nie wystarczały i trzeba było użyć siły. Gdy w trakcie jednej z potyczek wyciągnięty z głazu miecz się złamał, Merlin zabrał Artura na spotkanie z Panią Jeziora. Potężna czarodziejka wręczyła królowi Excalibur. Ta niezwykła broń czyniła jej właściciela niepokonanym, a jej pochwa chroniła przez każdym zranieniem.

Po śmierci Artura Excalibur trafił wraz z nim na wyspę Avalon. Tam czeka, aż król powstanie, gdy Brytania będzie go potrzebować. 

 

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa