Frida Kahlo

 
Frida urodziła się 6 lipca 1907 roku w Meksyku. Gdy miała 6 lat, zachorowała na polio. Przez chorobę zaczęła utykać, ale nie przeszkadzało jej to w aktywnym życiu. Zaczęła nawet uprawiać boks. Niestety, gdy miała 18 lat, uległa poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu. Dosłownie otarła się o śmierć. Konsekwencje wypadku ciągnęły się za nią przez całe życie, sprawiając jej mnóstwo zdrowotnych problemów.

Ale to właśnie przymusowe unieruchomienie po wypadku sprawiło, że Frida zainteresowała się malarstwem. Matka zorganizowała dla niej specjalne sztalugi, dzięki którym mogła malować, leżąc w łóżku. Kiedy udało jej się już stanąć o własnych siłach, poznała słynnego malarza Diego Rivierę. Diego stwierdził, że dziewczyna bez wątpienia ma talent i zaczął ją wspierać. Wkrótce zakochali się w sobie i wzięli ślub. Byli tak nietypową parą, że często mówiono o nich, że to związek słonia z gołębicą.

Obrazy Fridy  pełne są symboliki i wpływów kultury meksykańskiej oraz odniesień do sztuki ludowej. Namalowała kilkadziesiąt autoportretów, na wielu z nich towarzyszą jej ukochane zwierzęta. Dzieła Fridy są takie, jak ona sama - wyraziste i pełne koloru. Malarka bowiem najczęściej nosiła kolorowe, długie spódnice i ozdoby we włosach.

W 1939 r. jeden jej obraz został zakupiony przez paryski Luwr. Było to ogromne wydarzenie dla całego narodu meksykańskiego, gdyż Frida była pierwszym meksykańskim artystą, który dostąpił takiego zaszczytu i został doceniony za granicą.

Niestety, stan zdrowia Fridy ciągle się pogarszał. Z powodu licznych operacji kręgosłupa pod koniec życia musiała korzystać z wózka inwalidzkiego. Zmarła 13 lipca 1954 roku, a jej prochy złożono w La Casa Azul, czyli jej Niebieskim Domu, w którym mieszkała przez całe życie i który dziś pełni funkcję poświęconego jej muzeum.

 

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa