Coco Chanel

 

19 sierpnia 1883 roku we Francji urodziła się Gabrielle. W dzieciństwie, gdy zmarła jej mama, trafiła do sierocińca. I właśnie tam nauczyła się szyć.

Gdy dorosła, żeby zarobić na życie występowała jako piosenkarka w paryskich kawiarniach. Używała pseudonimu Coco, który przylgnął do niej na dobre.

W 1913 roku w Paryżu Gabrielle założyła swój pierwszy sklep z damskimi ubraniami i kapeluszami. Sprzedawała w nim proste, ale eleganckie ubrania. Zaczęła wykorzystywać dzianinę, wprowadziła do swojej kolekcji damskie spodnie. Wypromowała noszenie krótkich, wygodnych sukienek bez wymyślnych ozdób i przede wszystkim bez gorsetów. Dzięki niej w damskiej modzie zaszła prawdziwa rewolucja.

W 1922 roku zaprezentowała perfumy Chanel No.5, które nawet teraz, niemal 100 lat później, są bardzo popularne.

Coco Chanel stała się prawdziwą ikoną mody. A jej projekty, takie jak "mała czarna", czyli czarna, prosta sukienka oraz towarzyszący jej sznur pereł do dziś są symbolem klasycznej elegancji. 

Coco zmarła w Paryżu 10 stycznia 1971 roku, ale jej dom mody wciąż istnieje i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie.

 

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Wars i Sawa

Polskie legendy: Piast Kołodziej