Polskie legendy: Kruczy Kamień


Dawno temu, w miejscu gdzie znajduje się rezerwat przyrody Kruczy Kamień, stał zamek olbrzyma. Stwór był postrachem całej okolicy - regularnie niszczył plony, płoszył bydło, a także porywał ludzi. Nikt nie potrafił sobie poradzić z jego wybrykami.

Aż pewnego dnia olbrzym porwał niewłaściwą dziewczynę. Była to bowiem siostra odważnego wojownika, który władał nie tylko mieczem, ale również magią. Gdy tylko mężczyzna dowiedział się co się stało, natychmiast wyruszył na ratunek.

Kiedy dotarł do zamku, zaatakowały go karły oraz stado kruków. Wojownik, nie zatrzymując się, rzucił zaklęcie i zamienił je w skały. Potem ruszył na porywacza. Olbrzym, mimo swoich rozmiarów, nie dorównywał w walce mężczyźnie tak zaprawionemu w bojach. Po kilku celnych ciosach miecza wielkolud padł martwy.

Wojownik chwycił swą siostrę i ruszył do domu. Nie obejrzał się nawet wtedy, gdy za ich plecami rozległ się potężny huk. Zamek rozpadł się na kawałki. A to, co zostało z budowli i jej mieszkańców, po latach nazwano Kruczym Kamieniem.

Komentarze