Legendy świata: Kaplica Wilczej Paszczy

Dawno temu we Francji, książę Lotaryngii Rene II tak bardzo troszczył się o bezpieczeństwo swej siostrzenicy Joanny, że zabronił jej opuszczania zamku w Nancy. Jednak dziewczyna ani myślała słuchać wuja. Pewnego dnia wymknęła się i spacer tak ją pochłonął, że dotarła do pobliskiego Malzéville. Pracujący na polach chłopi rozpoznali panienkę i ostrzegli ją, że w okolicy grasuje groźny wilk. Joanna zlekceważyła jednak ich słowa.

Ich znaczenie dotarło do niej dopiero w środku lasu, gdy usłyszała trzask łamanych gałązek. Ale zamiast wilka ujrzała zbliżającego się do niej, zarośniętego mężczyznę. Miecz w jego ręku nie świadczył o dobrych zamiarach. I rzeczywiście, człowiek przedstawił się jako zaciekły wróg jej wuja. Został wygnany przez księcia, ale mając w rękach Joannę, już planował zemstę.

Jednak nie zdążył zrobić ani jednego kroku w stronę przerażonej dziewczyny. Nagle bowiem z zarośli wyskoczył wielki, brunatny wilk. Rzucił się na mężczyznę z budzącym grozę warkotem. Walka nie trwała długo i wkrótce na ziemi leżały tylko krwawe strzępki. Wtedy wilk odwrócił się w stronę Joanny. Struchlała dziewczyna natychmiast zemdlała ze strachu.

Obudziła się czując dziwne ciepło. Gdy otworzyła oczy, dostrzegła utkwione w sobie łagodne, wilcze spojrzenie. Wilk cały czas jej pilnował, ogrzewając swym ciałem. Wyciągnęła dłoń i dotknęła wilczego futra. Zrozumiała, że stworzenie cały czas ją ochraniało. Niebawem las wypełnił się nawoływaniem wojowników, wysłanych przez księcia na poszukiwanie Joanny. Wilk, słysząc głosy, czmychnął w pobliskie zarośla i zniknął.

Po powrocie do zamku dziewczyna opowiedziała wujowi całe zdarzenie. Wzruszony książę wydał całkowity zakaz polowania na wilki. A w lesie w pobliżu Malzéville ufundował kaplicę i umieścił w niej rzeźbę przedstawiającą wilczą głowę. Miejsce to, zwane Kaplicą Wilczej Paszczy, istnieje do dziś.

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa