Mity greckie: Jarzębina

Gdy na greckim Olimpie rządzili bogowie, ucztom nie było końca. Wśród licznej służby wyjątkową rolę pełniła Hebe, córka Zeusa i Hery oraz bogini młodości. Roznosiła gościom nektar i ambrozję, którą podawała w specjalnym kielichu, należącym do władcy bogów. Jednak pewnego dnia stało się nieszczęście.

Hebe zeszła na ziemię i udała się nad rzekę. W torbie miała kielich, z którym praktycznie się nie rozstawała. Gdy zrzuciła ubranie i zanurzyła się w wartkim nurcie rzeki, z pobliskich zarośli wynurzył się jeden z demonów i porwał torbę z kielichem. Zrozpaczona Hebe wróciła na Olimp i udała się prosto do ojca. Opowiedziała mu wszystko, zalewając się łzami. Rozgniewany Zeus nie tracił czasu i wysłał swego orła, by odzyskał cenny przedmiot.

Walka orła z demonem była długa i ciężka. W końcu ptak, choć ranny,  pokonał przeciwnika i odniósł kielich do Hebe. Gdy szybował w kierunku Olimpu,  w każdym miejscu, gdzie spadła na ziemię jego kropla krwi wyrastała jarzębina.

I właśnie dlatego liście jarzębiny kształtem przypominają ptasie pióra, a jej owoce czerwienią się niczym krople krwi.Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Wars i Sawa

Polskie legendy: Piast Kołodziej