Polskie legendy: O założeniu wsi Jednorożec

Jednorożec by Gabi

Dawno, dawno temu, gdy na Mazowszu władzę dzierżył książę Janusz III, w okolicznych lasach pojawiło się tajemnicze zwierzę. Widywali je od czasu do czasu bartnicy, gdy przemykało między drzewami. Szeptano, że jest białe jak śnieg, a z głowy wyrasta mu złoty róg.

Wieści szybko dotarły do księcia, który postanowił na własne oczy zobaczyć dziwnego przybysza. Książęca drużyna cały dzień spędziła na tropieniu i polowaniu. Gdy nadeszła noc, wszyscy zmęczeni zasnęli przy ognisku. Tylko książę Janusz przekręcał się z boku na bok. Nie mógł zasnąć. W końcu wstał, wziął kuszę i wyszedł na skraj lasu.

Jakież było jego zdziwienie, gdy zobaczył stojącego nieopodal białego konia z błyszczącym rogiem na głowie. W blasku księżyca zwierzę wyglądało magicznie. Książę jednak nie tracił czasu. Napiął kuszę i trafił wprost we wpatrujące się w niego oko zwierzęcia.

W tym miejscu wkrótce postawiono myśliwską chatę, którą nazwano Jednorożec. Z czasem chata zamieniła się w wioskę, która istnieje do dziś. I kto wie, może nocami, wśród drzew, przemyka tam jakiś jednorożec?

Komentarze

  1. Bardzo ładna nazwa, ciekawe jakie są perspektywy na przyszłość oraz warunki do rozwoju i kariery...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa