Legendy świata: Wilk z Gubbio

 Dawno, dawno temu w okolicach miejscowości Gubbio we Włoszech grasował wielki wilk. Zabijał i gospodarskie zwierzęta i ludzi, nie oszczędzając nikogo. Przerażeni mieszkańcy bali się wypuszczać poza miasteczko. I nawet idąc uprawiać pole czy wypasać bydło, brali ze sobą broń. Lecz i to na niewiele się zdało w starciu z groźną bestią.

Pewnego dnia do miasteczka zawitał święty Franciszek z Asyżu, który podróżował do pobliskiego klasztoru. Gdy usłyszał wieści o wilku, postanowił się z nim spotkać. Mieszkańcy błagali, aby porzucił ten zamiar i nie ryzykował życia, ale Franciszek był uparty. Stwierdził, że stanie twarzą w twarz z bratem wilkiem.

Zakonnik ruszył za miasto, gdzie szybko znalazł legowisko bestii. Stając oko w oko z potężnym wilkiem, nie zląkł się jednak. Cierpliwie zaczął tłumaczyć, jak wielką krzywdę wyrządza okolicznym mieszkańcom. Franciszek swoim łagodnym głosem skruszył serce potwora, który zamiast zaatakować, padł do jego stóp.

Wkrótce mieszkańcy Gubbio przecierali oczy ze zdumienia, gdy do miasteczka powrócił Franciszek z potulnym wilkiem u boku. Ludzie zobowiązali się, że będą go dobrze karmić, a wilk miał już nigdy nikogo nie skrzywdzić.

I rzeczywiście tak było. Całe Gubbio dbało o swojego wilka. Gdy kilka lat później odszedł, opłakiwano go jak drogiego przyjaciela. A pamięć o nim trwa do dziś i czyni go jednym z najbardziej znanych wilków Europy.

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa