Legendy świata: Mit o trzech przodkach - Korea


Było ich trzech. Wyszli z ziemi niedaleko Góry Halla. Byli ludźmi lecz przez ludzi uważani byli za bogów. Żyli w dziczy, blisko natury. Polowali, jedli mięso upolowanych zwierząt i okrywali się ich futrem. Dziś mówi się o nich jako Przodek Yang, Przodek Ko i Przodek Pu.

Mężczyźni jak zwykle podróżowali razem. Korzystali z dobrodziejstw natury i tego co znaleźli na swojej drodze. Tego dnia wędrowali wzdłuż rzeki, gdy na jej brzegu dostrzegli ogromne drewniane pudło. Pośpiesznie je otworzyli, a ich oczom ukazała się wielka kamienna skrzynia i mały człowiek, królewski posłaniec.

Posłaniec wyjaśnił Przodkom, że jest to dar od jego pana - króla, który smucił się faktem, że Ci nie mają żon i miejsca, w którym mogliby zażyć spokojnego, stabilnego życia.

Mężczyźni otworzyli kamienną skrzynie, a w środku znaleźli trzy piękne księżniczki, cielęta, kuce i ziarna. Uroda kobiet tak oczarowała Przodków, że postanowili usłuchać rady króla, porzucić łowiectwo i osiedlić się. Chwycili swoje łuki i wystrzelili strzały. W miejscu, gdzie upadły strzały, postawili swoje domostwa. Poślubili księżniczki, podzielili się pozostałymi darami króla i zajęli się hodowlą bydła, koni i uprawą roli, a ich rody z pokolenia na pokolenie rosły w siłę.

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa