Legendy świata: Łosoś Wiedzy - Irlandia

Działo się to w czasach, gdy na ziemi rosły jeszcze magiczne drzewa mądrości, gromadzące całą wiedzę świata. Jedno z takich drzew rosło na terenach dzisiejszej Irlandii. Rosło nad rzeką, a jego cień dawał schronienie licznym wodnym stworzeniem. Szczególnie jednemu.


To była zwykła ryba, zwykły łosoś, który lubił przebywać w cieniu wielkiego, pięknego i mądrego drzewa. Losoś tak kochał swoje drzewo, że zbierał wszystko co z niego spadło. Szczególnie lubił żołędzie. Dawały mu siłę, pozwalały rosnąć i zmieniały jego umysł. Z każdym zjedzonym żołędziem łosoś stawał się coraz mądrzejszy. W końcu przewyższył wszystkich ludzi i zdobył całą mądrość świata, a wśród ludzi zaczęto mówić, że ten kto zje mięso ryby posiądzie też całą jego wiedzę. Wywieszczono również, że mądrość Łososia Wiedzy, bo tak zaczęto nazywać tą niezwykłą rybę, zdobędzie człowiek o imieniu Finn.

Wierząc w tą przepowiednie zadania schwytania ryby podjął się bard Finn Eces. Próbował i próbował, ale wciąż się nie udawało mimo, iż pomagał mu jego uczeń Demna.

Musicie wiedzieć, że bard celowo wybrał na ucznia chłopca o imieniu innym niż Finn. Nie wiedział jednak, że ludzie Demne przezywaja właśnie tym imieniem.

Po siedmiu długich latach w końcu udało się złowić wspaniałego Łososia Wiedzy. Wycieńczony walką z wielka rybą Finn Eces poprosił, aby to Demna przygotował ja do jedzenia. Zakazał jednak chłopcu próbowania ryby w czasie gotowania.

Jednak w czasie przyrządzania posiłku młodemu "Finnowi" przydarzył się wypadek. Sprawdzając gotowość dania chłopak dotknął ryby i poparzył tym samym palca. Odruchowo włozył tego palca do ust, aby ulżyć cierpieniom i poczuł w sobie coś dziwnego - wielką mądrość. Postanowił jednak nie przyznawać się mistrzowi.

Gdy zaniósł rybę do barda, ten od razu dostrzegł dziwny błysk w oczach chłopca. W wielu pytaniach chłopak w końcu przyznał sie do zajścia.

Po wielu latach Finn mac Cumhail bo pod takim imieniem znamy dziś chłopca został dowódcą Fianny, grupy legendarnych irlandzkich wojowników. Mówiono też, że ssac palec Finn mógł przewidywać przyszłość.
Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa