Ciekawostki: Maruda - demon co nie daje spać


Jest ciemna noc. Wszyscy domownicy śpią. Panuje atmosfera całkowitego spokoju i bezpieczeństwa. Jednak leżące w łóżeczku dziecko zaczyna nerwowo się wiercić i cicho kwilić. Nad jego głową wisi przedziwna istota, która szturcha malucha swoją szponiastą łapą. Istota czuje się bezkarnie bo nikt oprócz dziecka jej nie zobaczy.


Ta niesforna postać to maruda. Duch, którego ulubioną zabawą jest dręczenie małych dzieci i pośrednio ich rodziców, którzy przez płaczące dziecko nie mogą przespać nocy.

Maruda jest niewidzialna dla dorosłych i dlatego bardzo trudno jest ją przepędzić. Ludzie chwytają się więc innych sposobów.

W dawnych czasach próbowano odwrócić uwagę marudy przy pomocy bardzo niezwykłej zabawki. Obok łóżka dziecka stawiano miskę z wodą, do której wrzucano kłębek nici, wrzeciono i łyżkę. Maruda zainteresowana zabawką zapominała o dziecku i pozwalała mu spokojnie spać.

Inni ludzie natomiast stawiali na straży swojego dziecka zastęp obrońców w postaci dziewięciu szmacianych lalek.

Wspomniane sposoby często skutkowały, ale nie zawsze. Dziś natomiast są już zapomniane, a maruda wciąż odwiedza dzieci w ich pokojach.


Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Wars i Sawa

Polskie legendy: Piast Kołodziej