Legendy świata: Ameryka Północna - O kamieniu opowiadającym historie

Las jest gęsty i dziki. Jest pełen życia, a mimo to wokół panuje cisza. Nieopodal znajduje się wioska ludu nazywającego siebie Seneca. Wychodzi z niej samotny młodzieniec. Idzie by nauczyć się polować, by zostać mężczyzną. Lecz, gdy tu trafi wszystko się zmieni. Jego lud się zmieni. Bo jest tu kamień.

Chłopak był silny i mądry. I był sierotą. Nadszedł dla niego czas by stać się mężczyzną. Jego ciotka wręczyła mu więc łuk, strzały i posłała go do puszczy. Miał polować tak długo, aż wróci z pożywieniem dla wioski. Ruszył więc i polował.

Gdy upolował już trzy ptaki postanowił odpocząć i poprawić lotki na swoich strzałach. Na odpoczynek wybrał wielki płaski kamień. Lecz gdy tylko usiadł cisza jaka go otaczała została zakłócona głębokim ludzkim głosem. Głos pytał czy młodzieniec chce usłyszeć historię. Przestraszony chłopak zaczął się rozglądać lecz w pobliżu nie było nikogo innego.

Głos powtórzył pytanie, a chłopak zdał sobie sprawę, że mówi do niego kamień na którym przysiadł. Młodzieniec nieco się uspokoił i zgodził się wysłuchać historii kamienia. I kamień zaczął opowiadać. Mówił o tym co widział, mówił o dawnych czasach, zdradzał wielkie mądrości.

I tak minął cały dzień. A gdy słońce już zachodziło kamień powiedział do chłopaka.

- Przyjdź do mnie jutro ze swoim ludem. Przynieście ze sobą dary, a wysłuchacie więcej moich opowieści.

I tak właśnie uczynili. Chłopak wrócił do wioski, a następnego ranka wrócił do kamienia ze swoimi ziomkami. I każdy przyniósł jakieś dary. Jedni przynieśli mięso, inni tytoń, a jeszcze inni chleb.

I słuchali w skupieniu opowieści kamienia. A gdy kamień skończył opowiadać polecił ludowi Seneca przekazywać te historie ich dzieciom i dzieciom ich dzieci, aż po wsze czasy. I tak też zrobili.

A wszystkie opowieści jakie dziś znamy pochodzą od tego co opowiedział kiedyś kamień.

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa