Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Jesienne Mokridy - Jesienna Mokosz

W odległych czasach, gdy rytm życia wyznaczały cykle natury, a ludzie żyli w harmonii z otaczającym ich światem, Słowianie oddawali cześć potężnym bogom i boginiom. Jedną z nich była Mokosz – matka ziemia, opiekunka kobiet i strażniczka domowego ogniska. Każdej jesieni, gdy pola pustoszały po żniwach, a lasy mieniły się złotem i czerwienią, społeczność zbierała się, by uczcić Mokosz i podziękować za urodzaj. Ostatni piątek października był dniem szczególnym - kobiety odprawiały rytuały ku czci bogini i składały ofiary, aby Mokosz zapewniła szczęśliwy i dostatni rok. Dary, takie jak włóczka czy grzebień, pod koniec dnia palono w ogniu. Składano też ofiary w postaci pszenicy, słodkich bułeczek czy czerwonego wina, gdyż były one uznawane za symbole dobrobytu. Do strudni wrzucano monety, len lub przędzę, aby bogini chroniła wszystkie kobiety w rodzinie.  W dniu poświęconym Mokosz kobiety nie podejmowały codziennych prac. Uważano, że za nieposłuszeństwo bogini mogła ukarać nie tylko splątan

Wydarzenie: Dzień św. Patryka w Brwinowie i konkurs plastyczny


Zastanawiacie się co robić w najbliższą niedzielę? Mamy dla Was ciekawą propozycję :)

Gminny Ośrodek Kultury Okej w Brwinowie, Bajkowy Zakątek i Fundacja Kultury Irlandzkiej zapraszają na Dzień św. Patryka w Brwinowie.

Szczegóły tego wydarzenia można poznać również na facebooku na stronie Okej Brwinów.

Dodatkowo w związku ze zbliżającym się dniem Świętego Patryka Okejowy Klub Podróżników GOKTroter zaprasza dzieci z klas I-III szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "Irlandia oczami dziecka". Najciekawsze prace będą prezentowane w Gminnym Ośrodku Kultury w Brwinowie oraz na stronach internetowych GOK w Brwinowie, Fundacji Polsko-Irlandzkiej i Bajkowego Zakątka. Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Serdecznie zapraszamy na obchody dnia patrona Irlandii i do udziału w konkursie.

A już teraz możecie zapoznać się z legendami wprost z Zielonej Wyspy:



Komentarze

Popularne posty