Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Jesienne Mokridy - Jesienna Mokosz

W odległych czasach, gdy rytm życia wyznaczały cykle natury, a ludzie żyli w harmonii z otaczającym ich światem, Słowianie oddawali cześć potężnym bogom i boginiom. Jedną z nich była Mokosz – matka ziemia, opiekunka kobiet i strażniczka domowego ogniska. Każdej jesieni, gdy pola pustoszały po żniwach, a lasy mieniły się złotem i czerwienią, społeczność zbierała się, by uczcić Mokosz i podziękować za urodzaj. Ostatni piątek października był dniem szczególnym - kobiety odprawiały rytuały ku czci bogini i składały ofiary, aby Mokosz zapewniła szczęśliwy i dostatni rok. Dary, takie jak włóczka czy grzebień, pod koniec dnia palono w ogniu. Składano też ofiary w postaci pszenicy, słodkich bułeczek czy czerwonego wina, gdyż były one uznawane za symbole dobrobytu. Do strudni wrzucano monety, len lub przędzę, aby bogini chroniła wszystkie kobiety w rodzinie.  W dniu poświęconym Mokosz kobiety nie podejmowały codziennych prac. Uważano, że za nieposłuszeństwo bogini mogła ukarać nie tylko splątan

Magiczne ciekawostki: Aitwar

Aitwar to domowy duch pochodzenia litewskiego. Wyglądał jak mały wąż ze skrzydłami, ptasią głową i rozłożystym ogonem, który przypominał miotłę. 

Gdy znalazł w gospodarstwie pożywienie i ciepły kąt do spania, co noc przynosil swym gospodarzom przeróżne dobra. Wylatywał najczęściej przez komin i w taki sam sposób wlatywał do innych chałup, kradnąc co popadnie. Najbardziej aitwara przyciągały przedmioty złote i błyszczące.



Kiedy ze swoimi łupami wracał do zamieszkiwanego przez siebie gospodarstwa, z jego ogona bardzo często sypały się iskry.Wyglądał wtedy jak spadająca gwiazda.

W dawnych czasach, chłopi widząc to zjawisko, zawsze się żegnali znakiem krzyża, gdyż wierzyli, że to demon wracajacy właśnie z jednej ze swych wypraw.

Komentarze

Popularne posty