Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Jesienne Mokridy - Jesienna Mokosz

W odległych czasach, gdy rytm życia wyznaczały cykle natury, a ludzie żyli w harmonii z otaczającym ich światem, Słowianie oddawali cześć potężnym bogom i boginiom. Jedną z nich była Mokosz – matka ziemia, opiekunka kobiet i strażniczka domowego ogniska. Każdej jesieni, gdy pola pustoszały po żniwach, a lasy mieniły się złotem i czerwienią, społeczność zbierała się, by uczcić Mokosz i podziękować za urodzaj. Ostatni piątek października był dniem szczególnym - kobiety odprawiały rytuały ku czci bogini i składały ofiary, aby Mokosz zapewniła szczęśliwy i dostatni rok. Dary, takie jak włóczka czy grzebień, pod koniec dnia palono w ogniu. Składano też ofiary w postaci pszenicy, słodkich bułeczek czy czerwonego wina, gdyż były one uznawane za symbole dobrobytu. Do strudni wrzucano monety, len lub przędzę, aby bogini chroniła wszystkie kobiety w rodzinie.  W dniu poświęconym Mokosz kobiety nie podejmowały codziennych prac. Uważano, że za nieposłuszeństwo bogini mogła ukarać nie tylko splątan

Magiczne ciekawostki: Czarownica

Czarownica to kobieta, która zyskała umiejętność rzucania czarów dzięki konszachtom z diabłem. Była z natury zła, rzucała zaklęcia i uroki wrogie ludziom. Potrafiła sprowadzić choroby, gradowe chmury i inne nieszczęścia, uprzykrzające życie mieszkańcom wiosek. 

Czarownice regularnie spotykały się na sabatach na Łysej Górze, gdzie oddawały się tańcom i uciechom w towarzystwie diabłów. Na zloty leciały najczęściej na miotłach.

Czarownica nie wyróżniała się niczym szczególnym, istniały jednak sposoby aby ją rozpoznać. Jednym z nich była obserwacja kobiety w czasie picia wódki. Niewinna niewiasta piła kieliszek wódki na kilka razy, zaś czarownica wypijała go za jednym razem.


Najbardziej znaną czarownicą jest Baba Jaga, której imię pochodzi z języka rosyjskiego i oznacza starą kobietę. Była to brzydka starucha, która mieszkała w domku stojącym na kurzych łapkach w najdalszym zakątku lasu. Jeśli ktoś chciał dotrzeć do czarownicy, musiał przejść przez liczne próby. Warto wspomnieć, że chatka Baby Jagi otoczona była płotem złożonym z kości nieszczęśników, którzy nie odpowiedzieli na pytania czarownicy. Każdą sztachetę wieńczyła czaszka nieszczęśnika.

Opowieści o Babie Jadze przetrwały nadejście chrześcijaństwa i zachowały się w niemal niezmienionej formie, wciąż fascynując wielu badaczy.

Komentarze

Popularne posty