Magiczne ciekawostki: Czarownica

Czarownica to kobieta, która zyskała umiejętność rzucania czarów dzięki konszachtom z diabłem. Była z natury zła, rzucała zaklęcia i uroki wrogie ludziom. Potrafiła sprowadzić choroby, gradowe chmury i inne nieszczęścia, uprzykrzające życie mieszkańcom wiosek. 

Czarownice regularnie spotykały się na sabatach na Łysej Górze, gdzie oddawały się tańcom i uciechom w towarzystwie diabłów. Na zloty leciały najczęściej na miotłach.

Czarownica nie wyróżniała się niczym szczególnym, istniały jednak sposoby aby ją rozpoznać. Jednym z nich była obserwacja kobiety w czasie picia wódki. Niewinna niewiasta piła kieliszek wódki na kilka razy, zaś czarownica wypijała go za jednym razem.


Najbardziej znaną czarownicą jest Baba Jaga, której imię pochodzi z języka rosyjskiego i oznacza starą kobietę. Była to brzydka starucha, która mieszkała w domku stojącym na kurzych łapkach w najdalszym zakątku lasu. Jeśli ktoś chciał dotrzeć do czarownicy, musiał przejść przez liczne próby. Warto wspomnieć, że chatka Baby Jagi otoczona była płotem złożonym z kości nieszczęśników, którzy nie odpowiedzieli na pytania czarownicy. Każdą sztachetę wieńczyła czaszka nieszczęśnika.

Opowieści o Babie Jadze przetrwały nadejście chrześcijaństwa i zachowały się w niemal niezmienionej formie, wciąż fascynując wielu badaczy.

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Wars i Sawa

Polskie legendy: Piast Kołodziej