Legendy świata: Grecja - Prometeusz

Prometeusz był synem tytana Japeta i morskiej nimfy Klymene. Jego imię onzacza "patrzący do przodu" i rzeczywiście, Prometeusz był przewidujący i rozważny. Nie cieszył się jednak sympatią bogów, gdyż zawsze bardziej skory był do pomocy ludziom. 

Pewnego dnia wybrano Prometeusza do podziału ofiarnego zwierzęcia, zaś Zeus miał zdecydować, co ludzie będą składali bogom w ofierze - mięso czy kości. Tytan stwierdził, że skoro ludzie zajmują się chowem bydła, to im należą się smaczniejsze kąski. Rozdzielił więc zwierzę, po jednej stronie układając mięso i nakrywając je skórą wraz z żołądkiem. Po drugiej stronie położył kości i pokrył je grubą warstwą tłuszczu. Zeus zwabiony ilością tłuszczu, wybrał gorszą część zwierzęcia. Odtąd ludzie palili na ołtarzach kości, a mięso jedli sami. Rozgniewało to strasznie władcę Olimpu.

Zeus szybko znalazł okazję do dania nauczki ludziom i tytanowi. Postanowił, że żaden człowiek nie może używać ognia. Śmiertelnicy nie mogli się ogrzewać, wykuwać metalu, ani przygotowywać na nim mięsa. Prometeusz nie dał za wygraną i potajemnie wspiął się na Olimp, a potem wykradł bogom ogień. Podobno pomogła mu w tym Atena, ale nigdy się do tego nie przyznała. Tytan przemierzył wszystkie krainy, wstępując do każdego domostwa. Wkrótce na ziemi zapłonęło tak wiele ognisk, że bogowie nie byli w stanie ich ugasić.

Wściekły Gromowładny rozkazał przykuć Prometeusza do góry Kaukaz. Każdego dnia do tytana przylatywał wielki sęp i wydziobywał mu wątrobę, która każdej nocy odrastała. Prometeusz przez lata cierpiał katusze, krwawiąc w spiekocie dnia i marznąc nocami. Wreszcie odnalazł go i uwolnił Herakles, wykonując jedną ze swych dwunastu prac. 

Od tamtej pory Prometeusz stał się symbolem poświęcenia dla ludzkości. 
 
 Mit jest częścią cyklu "Weekendy z greckimi mitami":

Komentarze

  1. W "Mitologii" Jana Parandowskiego jest odwrotnie: Prometeusz najpierw wykradł ogień, bogowie w zemście zesłali Pandorę z puszką, a dopiero potem wymyślił podstęp z ofiarą dla nich i za to skazali go na męki. Więc jak to było?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa