Legendy świata: Grecja - Powstanie świata

Najpierw był Chaos - mroczna materia, napełniona zalążkami przyszłego świata, mieszanina czterech żywiołów. Właśnie z tej otchłani wyłoniły się pierwsze bóstwa: Uranos i Gaja. 

Z ich związku najpierw narodzili się tytani. Jeden z nich, Okeanos, był bogiem rzeki okalającej świat. Później Gaja powiła sturękich i cyklopów. Tak wiele potomstwa przyniosło pierwszej boskiej parze licznych wnuków, którymi były między innymi trzy mojry, dziewięć muz, a także Prometeusz i Epimeteusz

Uranos obawiał się utraty władzy i trzymał swoje potomstwo głęboko w czeluściach Tartaru. Było to przerażające miejsce i Gaja znienawidziła męża za takie traktowanie swych dzieci. Uknuła więc spisek, w który wciągnęła najmłodszego syna - Kronosa.


Kronos, uzbrojony w sierp, zaczaił się na ojca i po dłuższej walce udało mu się go okaleczyć, a następnie strącić z niebiańskiego tronu. Z krwi Uranosa, która spadła na ziemię, narodziły się trzy boginie zemsty o wężowych włosach - Erynie. 

Wtedy też narodził się świat. Pojawił się ląd, a na nieboskłonie rozbłysło słońce. Wypiętrzyły się góry, a rzeki i jeziora znalazły swoje miejsca.Wkrótce pojawiły się chmury, z których spadł pierwszy deszcz, dzięki czemu ziemia zazieleniła się i wyrosły lasy. Pojawiły się pierwsze zwierzęta i tak na ziemi rozkwitło życie.

Światem rządził Kronos i jego żona Reja. Pamiętając swój własny spisek ponury bóg panicznie obawiał się utraty władzy i miał ku temu powody, ale to już inna historia.


Mit jest częścią cyklu "Weekendy z greckimi mitami": 
8.  Eros i Psyche
9.  Prace Psyche
10. Orfeusz i Eurydyka

Więcej mitów i legend znajdziesz tutaj.

Komentarze

  1. Istnieje bardziej brutalna wersja tego mitu, w której Kronos kastruje swego ojca. W miejscu, w którym przyrodzenie Uranosa wpadło do morza, narodziła się bogini miłości i pożądania - Afrodyta.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa