Legendy świata: Grecja - Jak Zeus został władcą Olimpu

Syn Gai i Uranosa, Kronos, zdobył władzę okrutnie okaleczając swego ojca. Nic więc dziwnego, że sam panicznie bał się utraty władzy. Lęk ten wzmocniła jeszcze przepowiednia, według której Kronos miał stracić władzę z rąk własnego dziecka.

Żona Kronosa, Reja, powiła trzech synów: Posejdona, Hadesa i Zeusa, oraz trzy córki: Hestię, Demeter i Herę. Kiedy dzieci przychodziły na świat, bóg natychmiast połykał je w całości, aby tylko utrzymać władzę. Reja chciała za wszelką cenę powstrzymać męża, ale jednocześnie bardzo się go bała. Postanowiła więc użyć podstępu.

Krótko przed narodzinami najmłodszego dziecka, Reja ukryła w swoim łóżku duży kamień. Kiedy urodził się Zeus i Kronos zażądał dziecka, podała mu owinięty w materiał kamień. Kronos połknął zawiniątko, nie zwracając uwagi na jego zawartość, a Reja szybko ukryła syna w jaskini.


Tam koza Amalteja wykarmiła Zeusa mlekiem, a pszczoły znosiły mu słodki miód. Gołębie przynosiły mu ambrozję, a orzeł co wieczór przylatywał z kubkiem nektaru. Zeus chował się pod opieką górskich nimf, a gdy płakał, kapłani Rei, zwani Kuretami, odprawiali przy nim wojenne tańce, aby Kronos nie usłyszał kwilenia dziecka. Zeusa otaczała zewsząd miłość całej przyrody. Kiedy jego ukochanej kozie złamał się róg, bóg pobłogosławił go i od tamtej pory napełniał się wszystkim, czego pragnął ten, kto go posiadał. Ten róg Amaltei z czasem zaczęto nazywać rogiem obfitości.

Kiedy Zeus dorósł, wyszedł z ukrycia i zmusił swego ojca, aby oddał jego rodzeństwo. Gdy tak się stało, bóg strącił Kronosa w otchłań Tartaru, sam zaś zasiadł na Olimpie jako jego władca.Mit jest częścią cyklu "Weekendy z greckimi mitami":
3.  Midas
7.  Jak Zeus został władcą Olimpu
Więcej mitów i legend znajdziesz tutaj.

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Wars i Sawa

Polskie legendy: Piast Kołodziej