Legendy świata: Grecja - Eros i Psyche

Pewnego dnia w Grecji przyszła na świat Psyche - dziewczynka tak śliczna, że zachwycali się nią wszyscy. Z biegiem czasu księżniczka piękniała, olśniewając urodą. Jej rodzice twierdzili nawet, że Psyche jest piękniejsza od samej bogini miłości Afrodyty.

Ludzie zaczęli pielgrzymować do pałacu Psyche, a świątynie Afrodyty świeciły pustkami. Rozwścieczona bogini błagała swego syna Erosa, by ugodził dziewczynę strzałą i sprawił, że zakocha się w jakimś przypadkowym mężczyźnie i będzie nieszczęśliwa. 

Tymczasem Psyche i bez takich działań była bardzo smutna. Jej starsze siostry wyszły za mąż, a ona, uznawana niemal za boginię, wciąż była sama. W końcu zaczęło to martwić również jej ojca, który postanowił udać się do wyroczni Apollina. Przepowiednia była straszna. Psyche ubrana w suknię ślubną miała się udać na szczyt stromej góry i zostać żoną potwora. 


Rodzice Psyche wiedzieli, że to kara Afrodyty za ich zuchwałość, nic jednak nie mogli zrobić. Drżącą ze strachu dziewczynę pozostawiono na stracenie na szczycie góry. Jednak po krótkim czasie, zamiast potwora, pojawił się delikatny wietrzyk, który uniósł ją i pozostawił pod pięknym pałacem. Mimo, że wydawał się pusty, pełny był szemrzących głosów i niewidzialnych rąk, które podawały Psyche czego tylko zapragnęła. Nigdzie nie było nawet śladu potwora. W końcu zmęczona dziewczyna położyła się spać, zastanawiając się kim jest jej tajemniczy małżonek.

W środku nocy do łóżka zbliżyła się postać, której Psyche nie mogła dostrzec w panujących ciemnościach. To był jej mąż, który opuścił sypialnię zanim wstało słońca. Powtarzało się to każdej nocy, aż w końcu dziewczyna zakochała się w kimś, kogo nigdy nie widziała.

Pewnej nocy mąż ostrzegł Psyche, że będą próbowały zbliżyć się do niej siostry. Poprosił, żeby pod żadnym pozorem ich nie słuchała. Jednak gdy księżniczka usłyszała zawodzenie swych sióstr, poprosiła wiatr, by je do niej sprowadził. Kiedy siostry zobaczyły nieziemski pałac, klejnoty i cudowne stroje Psyche, zapłonęła w nich zazdrość. Ponieważ same nie mogły żyć w takim dostatku, postanowiły zniszczyć małżeństwo siostry. Cały czas wypytywały dziewczynę, jaki jest jej mąż, aż w końcu Psyche musiała przyznać, że nigdy go nie widziała. 
- To na pewno potwór! - wykrzyknęła starsza z sióstr. - Tylko czeka, aż urodzisz dziecko i pożre was oboje! Musisz go zabić. Weź w nocy oliwną lampę, żebyś mogła go dojrzeć i zadźgaj go nożem!

Niestety, naiwna dziewczyna uwierzyła siostrom. Ukryła przy łóżku nóż i lampę, a gdy jej mąż spał, zbliżyła lampę do jego twarzy i oniemiała. Na łóżku spał bóg miłości w ludzkiej postaci, przystojniejszy niż jakikolwiek mężczyzna, którego Psyche kiedykolwiek widziała. Przy jego boku leżał łuk i strzały. Księżniczka chciała pocałować Erosa i nachylając się zadrapała się o grot strzały. Nagły ból sprawił, że lampa w jej dłoni przechyliła się i kropla rozgrzanej oliwy spadła na ramię boga, parząc go. Eros zerwał się do lotu, a Psyche chwyciła go z całej siły, jednak nie zdołała się utrzymać i spadła na ziemię. Wtedy mąż powiedział jej, że musi wrócić do swej matki, aby wyleczyć poparzone ramię.

Jak można było się spodziewać, Afrodyta wpadła we wściekłość dowiedziawszy się, że jej syn zamiast dręczyć Psyche, zakochał się w niej. Eros wiedział, że ranny nie zdoła obronić ukochanej przed gniewem matki i umknął, by jak najszybciej uleczyć rany. Rozgniewana Afrodyta wyruszyła na poszukiwania Psyche, ale to już inna historia. 
Mit jest częścią cyklu "Weekendy z greckimi mitami":
3.  Midas
8.  Eros i Psyche
9.  Prace Psyche
10. Orfeusz i Eurydyka


Więcej mitów i legend znajdziesz tutaj.

Komentarze

  1. Warto wiedzieć, że opowieść o Pięknej i Bestii wywodzi się właśnie z mitu o Erosie i Psyche. Obie historie mówią o miłości, która przechodzi próbę z powodu wyglądu partnera.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa