Magiczne ciekawostki: Wąpierz

Wampiry zajmują obecnie szczególne miejsce w popkulturze, jednak niewiele osób wie, że jest to stwór wywodzący się z wierzeń słowiańskich. 

Pierwotnie wampir zwany był wąpierzem lub po prostu upiorem. Wierzono, że jest to nieboszczyk, który za życia posiadał dwie dusze. Jedna z nich po śmierci podążyła w zaświaty, zaś druga została w ciele i w niektóre noce zmuszała zmarłego do powrotu do świata żywych. 

Wąpierz to wróg wszelkiego życia. Siły życiowe czerpie z krwi i to jej właśnie pragnie najbardziej. Atakuje ludzi i często wysysa z nich krew do ostatniej kropli. Może jednak również straszyć we śnie lub rzucać przedmiotami.

Blada cera i wielkie kły to wygląd charakterystyczny dla wampirów pochodzących z Transylwanii. Polskie  upiory mają rumiane policzki i równe zęby, a włosy i brwi - czarne. Natomiast upiory, które mają dwa rzędy zębów, są łyse i potrafią latać to według Słowian strzygi. Zdarza się, że wąpierze ubrane są niechlujnie, ale zawsze bije od nich grobowy zaduch, a z postaci emanuje siła. 

Najlepszą metodą walki z wampirami jest czosnek. Należy nosić go ze sobą i jak najczęściej spożywać, a wtedy upiory na pewno będą omijać taką osobę szerokim łukiem.

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa