Ciekawe historie: Jak Kazimierz Wielki "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną"

Był taki władca w dziejach Polski, o którym mówi się, że "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Tym władcą był Kazimierz III Wielki.

Zaledwie 23-letni Kazimierz objął tron w 1333 roku, po śmierci swego ojca, Władysława Łokietka. Polska w tamtym czasie nie liczyła się zbytnio na arenie międzynarodowej, dlatego nowy król postawił sobie za główny cel wzmocnienie kraju. 

W ciągu prawie 40 lat panowania tego władcy terytorium Polski powiększyło się niemal trzykrotnie, a kraj znacznie się umocnił. Zreformowano administrację i prawo, a także zyskano kontrolę nad największymi szlakami handlowymi. Dzięki temu rozkwitł handel w całym kraju, a królewski skarbiec wciąż się zapełniał. Powstało również wiele nowych miasteczek i wsi, dzięki czemu Polska coraz bardziej się zaludniała. 

W 1364 roku król założył Akademię Krakowską, czyli dzisiejszy Uniwersytet Jagielloński. Wzorowana na Uniwersytecie Bolońskim uczelnia była drugą uczelnią wyższą w tej części Europy. Umożliwiła zyskanie wyższego wykształcenia bez konieczności wyjeżdżania z Polski, a dodatkowo przyciągała zagraniczne, światłe umysły.

W celu ochrony szlaków handlowych i granic państwa Kazimierz Wielki rozpoczął budowę systemu zamków i warowni obronnych. Nazwano je Orlimi Gniazdami, ze względu na ich położenie na szczytach wzgórz. Większość z nich wybudowano w Małopolsce, w celu ochrony Krakowa, ówczesnej stolicy kraju. 

Szlak Orlich Gniazd przetrwał do dziś. Znajduje się głównie w Jurze Krakowsko - Częstochowskiej i ma długość prawie 164 km. Wiele zamków to obecnie ruiny, ale i tak ich widok jest imponujący i potwierdza powiedzenie, które jest jednocześnie podsumowaniem panowania Kazimierza Wielkiego: "Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną."
 
 

Komentarze

Prześlij komentarz

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa