Polskie tradycje: Pisanki

Wielkanoc kojarzy się w przede wszystkim z jajkami i to wcale nie jest przypadek. W tradycji chrześcijańskiej bowiem jajka są symbolem odradzającego się  życia, a w przypadku świąt wielkanocnych - Zmartwychwstałego Chrystusa. 

W dawnej Polsce jajka były cennym towarem, a pisankom przypisywano magiczne moce. Dziś do jajek nie przywiązuje się już takiej wagi, ale tradycja malowania pisanek przetrwała i wciąż jest popularna.


W zależności od regionu Polski, sposób zdobienia jajek jest inny. Na wschodzie i w centrum kraju najpopularniejsze jest zdobienie woskiem. Na jajku, za pomocą patyczka lub specjalnego pisaka, maluje się wzory woskiem. Po wyschnięciu jajko wkłada się do letniej wody z barwnikiem. Później wystarczy tylko ostrożnie zdrapać wosk i mamy piękne wzory.

Na Śląsku popularne są kraszanki. Na zabarwionym jajku ostrym narzędziem wydrapuje się wzory. Kraszanki są często pokryte bardzo misternymi dekoracjami, ze wzlgędu na możliwość wydrapania na jajku niemal każdego detalu.

Naklejanki najczęściej można spotkać w okolicach Łowicza. Piękne wycinanki z łowickimi wzorami nakleja się na powierzchnię jajka. Podobną techniką wykonuje się oklejanki, z tą różnicą, że na jajka nakleja się koraliki, włóczkę, skrawki materiału itp.

Zaś pisanki jednokolorowe, bez żadnych wzorów, nazywamy byczkami.

Pierwsze pisanki, znalezione na ziemiach polskich, pochodzą z X wieku. Są to skorupy jaj i pisanki wykonane z gliny. Natomiast zapisy o ich cudownych właściwościach można znaleźć w XIII-wiecznych kronikach i żywotach świętych. 

Kolorowe pisanki stały się nieodłącznym atrybutem polskich obchodów świąt wielkanocnych i są wspaniałą ozdobą koszyczków i świątecznych stołów.


Zobacz również:

Śmigus dyngus

Skąd na wielkanocnym stole wziął się baranek?

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Wars i Sawa

Polskie legendy: Piast Kołodziej