Legendy świata: Chiny - Hua Mulan

 
 
W IV wieku, gdy w Chinach panowała północna dynastia Wei, kraj ten był nękany przez koczowniczy lud, zwany Xiongnu. Po licznych najazdach postanowiono wzmocnić szeregi chińskiej armii i po całym kraju rozesłano gońców.

Z każdej chińskiej rodziny powoływano do wojska jednego mężczyznę. W wielu rodzinach, z powodu braku męskiego potomka, do wojska musieli iść mężczyźni w podeszłym wieku. Jednym z nich był ojciec dziewczyny o imieniu Hua Mulan.

Wiedząc, że ojciec nie przeżyje wojennej wyprawy, Hua Mulan postanowiła uratować go od pewnej śmierci. W noc przed wyprawą pomodliła się do swych przodków, a następnie ścięła włosy i przebrała się w męski strój. Po cichu wymknęła się z domu i ruszyła w wyznaczone miejsce, gdzie zbierała się cesarska armia. Początki nie były łatwe. Hua Mulan musiała wkładać w walkę dużo więcej wysiłku i pilnować się na każdym kroku, aby nie zdradzić kim naprawdę jest. Gdyby prawda wyszła na jaw, dziewczyna zgodnie z obowiązującym wówczas prawem, zostałaby skazana na śmierć.

Dzięki swej determinacji i silnej woli Hua Mulan przez dwanaście lat walczyła w chińskiej armii, osiągając liczne sukcesy na polu bitwy. Jednak gdy wojny dobiegły końca, odmówiła przyjęcia jakiejkolwiek nagrody czy awansu i wróciła do rodzinnego domu. 

Po kilku miesiącach Hua Mulan właśnie czesała włosy i wpinała w nie kwiaty, gdy usłyszała pukanie do drzwi. Otworzyła je i ujrzała swych towarzyszy broni. Zdumieni i zakłopotani żołnierze nie mogli uwierzyć, że przez tyle lat nie zorientowali się, że dowodziła nimi kobieta.
 
 

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Wars i Sawa

Polskie legendy: Piast Kołodziej