Polskie legendy: Lochy pod Szczebrzeszynem

Dawno temu przez Szczebrzeszyn prowadził znany szlak handlowy. Bezpieczeństwa podróżnych i kupców strzegli wówczas rycerze, zamieszkujący zamek na wzgórzu. Sam zamek był niewielki, ale pod nim rozciągała się sieć tuneli.Wiele z nich prowadziło za miasto, niektóre docierały nawet do Zamościa i Grodów Czerwieńskich. Inne miały wyjścia w okolicznych kościołach i ważnych budynkach.

I nie tak dawno temu, wejście do szczebrzeszyńskich tuneli znalazło trzech chłopców. Zaciekawieni weszli do środka i słuch po nich zaginął. Szukało ich całe miasteczko, niestety bez skutku. W końcu uznano, że chłopcy zginęli.

Trzy dni później, po niedzielnej mszy, jedna z zakonnic sprzątała kościół i nagle usłyszała przedziwne jęki i wołania. Przed oczami jej pociemniało, ujrzała potępioną duszę zawodzącą wśród murów i szybko wybiegła na zewnątrz. Po Szczebrzeszynie błyskawicznie rozniosła się wieść, że w kościele straszy. 

Szybko okazało się, że to tylko wyobraźnia przerażonej siostry wymalowała w jej oczach przerażający obraz zjawy. Kilka osób skojarzyło fakt zaginięcia chłopców z dziwnymi odgłosami w kościele. I rzeczywiście znaleziono ich w niewielkiej grocie pod prezbiterium, głodnych, zziębniętych i wystraszonych.

Od tamtej pory nikt nie ośmielił się zapuszczać głębiej w szczebrzeszyńskie lochy, ale kto wie, może ktoś w końcu odkryje ich tajemnicę? 

Komentarze

  1. Tunele w Szczebrzeszynie istnieją faktycznie ale jakoś nikt tym faktem się zbytnio nie interesuje,oglądałem kiedyś starą książkę gdzie były pokazane wykopy niemalże cały Szczebrzeszyn był rozkopany i właśnie w tych miejscach są tunele podwójne równolegle do siebie biegnące,gdy budowano kolektor wodny zostały przekopane dwa tunele biegnące od strony banku spółdzielczego w kierunku restauracji chrząszcza a następnie zasypane bez powiadomienia właściwych organów zajmujących się historią zabytków.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa