Legendy świata: Irlandia - Święty Patryk i trójlistna koniczyna

Święty Patryk urodził się w Brytanii lub Walii pod koniec IV wieku.  Życie chłopca toczyło się spokojnym i utartym torem, dopóki nie ukończył 16 lat. Wtedy właśnie został porwany i wywieziony do Irlandii.

W niewoli żarliwie modlił się do Boga o pomoc i w końcu udało mu się uciec. Gdy wrócił do ojczyzny, przyjął święcenia kapłańskie. I jako biskup misyjny postanowił wrócić do Irlandii. 

Gdy wrócił na Zieloną Wyspę, najpierw zapewnił sobie przychylność lokalnych władców i zgodę na prowadzenie działalności misyjnej. Podczas jednego ze swoich kazań, głoszonych pod gołym niebem, św. Patryk przybliżał Irlandczykom postać Świętej Trójcy. Zerwał wówczas koniczynę, rosnącą u jego stóp i uniósł w górę. Wytłumaczył ludziom, że trzy może istnieć jako jedno - tak jak koniczyna, która ma trzy listki, ale osadzone na jednej łodyżce, dzięki czemu tworzą jedną całość.

Dzięki znajomości celtyckiego języka i miejscowych zwyczajów, św. Patrykowi udało się nawrócić wielu Irlandczyków, a w końcu doprowadzić do chrztu całego kraju. 

Święty Patryk został patronem Irlandii, a zielona, trójlistna koniczynka do dziś jest jednym z głównych symboli tego państwa.
 
 

Komentarze

  1. Ja o tej koniczynie dowiedziałem się dopiero teraz, czytając Joyce'a, a o św.Patryku tutaj.
    Za to zawsze lubiłem celtycką muzykę oraz mocne piwo :)
    SLUNCHE!!!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa