Legendy świata: Indie - Dlaczego ziarna ryżu są drobne?

Dawno temu ziarna ryżu były wielkości kabaczków. Rosły na polach i gdy już dojrzały, same staczały się do indyjskiej wioski. Jedno ziarno ryżu starczało nieraz na kolację nawet dla kilku osób.

Jednego roku urodzaj był tak obfity, że nie wystarczało miejsca w magazynach. Mieszkańcy wioski postanowili więc, że muszą wybudować nowe, większe budynki, w których będą mogli przechowywać ryż. W czasie następnej pory deszczowej zasiali ryż na polach, a w wiosce zaczęli budować kolejne magazyny. Pogoda była bardzo przychylna i ryż dojrzał wcześniej. 

Jak zwykle ziarna zaczęły staczać się wprost do wioski. Ludzie robili co w ich mocy, jednak nie udało im się skończyć magazynów na czas. Gdy kolejne wielkie ziarno stoczyło się z pól, jedna z kobiet wpadła w złość.
- Nie mogłyście zaczekać na polach?! Nie zdołaliśmy przez was skończyć magazynów! - wykrzyknęła i z całej siły uderzyła pięścią w leżace u jej stóp ziarno.

Uderzone ziarno  ryżu rozpadło się na setki malutkich kawałeczków. Od tamtej pory ziarna ryżu są drobne i nie staczają się już same do wioski.

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa