Legendy świata: Mezopotamia - Stworzenie świata

Na początku istniała tylko ciemność i wielki chaos. Bogowie nieustanie toczyli ze sobą walkę. Boskie dzieci pożerały swych rodziców, aby przejąć ich moce.

W końcu nadszedł czas kiedy starzy bogowie, na czele których stanęła przerażająca bogini Tiamat, musieli stanąć do decydującej bitwy z młodymi bogami. Przywódcą młodych bogów został Marduk, pan wiatrów i gromów. Marduk jeździł na ogromnym rogatym smoku.

Kiedy doszło do decydującego pojedynku między demoniczną Tiamat i Mardukiem, młody bóg uwięził swoją przeciwniczkę w sieci. Tiamat próbowała się wyrwać, szarpała sieci i głośno krzyczała. Marduk za każdym razem, gdy Tiamat otwierała paszczę by wydać złowrogi skowyt, uderzał w jej gardło jednym z siedmiu wiatrów, które miał ze sobą.

W końcu Marduk zadał starej bogini decydujący cios przepoławiając jej ciało. Z górnej połowy uformował niebo, gwiazdy i planety. Z dolnej części powstała ziemia. Z piersi martwej bogini powstały góry, zaś z jej oczu wypłynęły dwie rzeki: Eufrat i Tygrys. Na koniec Marduk na niebie zawiesił słońce.

W nagrodę za swoją odwagę i wysiłek Marduk został wybrany na przywódcę wszystkich bogów.

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Wars i Sawa

Polskie legendy: Piast Kołodziej