Legendy świata: Japonia - Ukemochi. Słońce i księżyc

Czy wiecie, że kiedyś słońce i księżyc byli sobie bardzo bliscy? Bogini słońca Amaterasu, żyła na nieboskłonie wspólnie z bogiem księżyca o imieniu Tsukiyomi.

Pewnego razu Amaterasu wysłała Tsukiyomi do bogini pożywienia Ukemochi. Bóg księżyca miał za zadanie poznać sekrety cudownego tworzenia jedzenia, jednak to czego się dowiedział było dla niego wstrząsającym doświadczeniem.

Okazało się bowiem, że oceany zapełniają się rybami, gdy Ukemochi pluje do błękitnych wód. Dzika zwierzyna zapełniająca lasy wydalana była przez boginię z odbytu. Zaś pola ryżowe napełniały się ziarnem, gdy Ukemochi kasłała w ich kierunku.

Widząc to Tsukiyomi poczuł takie obrzydzenie i odrazę, że w przypływie wściekłości zabił boginię pożywienia. Jednak nawet jej martwe ciało produkowało jedzenie, zmieniając się w nasiona prosa, ryżu i fasoli. Jej brwi zaś przekształciły się w larwy jedwabnika.

Gdy Amaterasu dowiedziała się o czynie Tsukiyomiego wpadła we wściekłość. Postanowiła, że nie chce już nigdy więcej go oglądać i przeniosła się w odległe skraje nieba. Od tamtej pory słońce i księżyc przemierzają nieboskłon samotnie.

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa