Legendy świata: Grecja - Mit o Minotaurze

Dawno, dawno temu, gdy Ateny przegrały wojnę z Kretą, król Minos zażądał, aby co roku siedmiu mężczyzn  i siedem kobiet przysyłano w ofierze dla Minotaura.  Na Ateńczyków padł blady strach.

Minotaur był bowiem potworem, który miał ciało człowieka i głowę byka. Narodził się ze związku żony Minosa i wielkiego, białego byka, którego król Krety miał złożyć w ofierze Posejdonowi. Gdy tego nie uczynił, bóg mórz okrutnie się zemścił.

Chcąc odizolować potwora od ludzi, Minos poprosił wielkiego wynalazcę Dedala o wybudowanie Labiryntu. Był to wielki gmach mający tylko jedno wejście. Wewnątrz natomiast była plątanina sal i korytarzy, w których człowiek od razu się gubił. Wszyscy wiedzieli, że kto raz wszedł do labiryntu, ten już z niego nie wychodził.

Wielu Ateńczyków zginęło w Labiryncie. Aż w końcu z kolejną grupą ofiar przypłynął na Kretę dzielny Tezeusz. Postanowił uwolnić Ateńczyków od przymusowej, krwawej daniny i zabić Minotaura. Los chciał, że w odważnym młodzieńcu zakochała się królewska córka, Ariadna. Chcąc ocalić Tezeusza, dała mu kłębek nici i poradziła, co ma zrobić.

Gdy Tezeusz znalazł się w Labiryncie, przywiązał nić do wejścia. Polecił pozostałym, aby na niego poczekali, a sam zagłębił się w sieć korytarzy. Rozwijał przy tym kłębek. Gdy w jednej z sal spotkał Minotaura, stoczyli ciężką walkę. W końcu Tezeusz skręcił potworowi kark i wrócił do wyjścia, zwijając nić z powrotem.

Wkrótce wraz z pozostałymi Ateńczykami ocalonymi z rąk potwora i ukochaną Ariadną Tezeusz wsiadł na statek. Razem uciekli z Krety przed gniewem króla Minosa.

Z tego mitu pochodzi właśnie popularny związek frazeologiczny - nić Ariadny. Oznacza on wskazówkę przy rozwiązywaniu trudnej sprawy.

Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty