Legendy świata: Grecja - Mit o Minotaurze

Dawno, dawno temu na Krecie powstał ogromny Labirynt. Zbudował go znany w całej Grecji budowniczy Dedal. W labiryncie mieszkał Minotaur - potwór o ciele człowieka i głowie byka. Narodził się ze związku żony Minosa i wielkiego, białego byka, którego król Krety miał złożyć w ofierze Posejdonowi. Gdy tego nie uczynił, bóg mórz okrutnie się zemścił. Za pomocą Afrodyty oczarował żonę Minosa tak, że nie była w stanie się oprzeć urodzie ocalonego zwierzęcia i po dziewięciu miesiącach powiła dziecko: pół człowieka - pół byka.
 
Minos nie mogąc znieść hańby, jaką okryła go małżonka, zamknął jej potwornego syna w labiryncie, by ten dożył tam swych lat. W przypływie litości postanowił jednak, że będzie składać potworowi ofiary z młodych Ateńczyków. I tak co roku na wyspę przypływała ateńska łódź. A na niej siedmiu mężczyzn i siedem kobiet, którzy wchodzili do Labiryntu. I nigdy już z niego nie wychodzili.
 
Aż w końcu przypłynął na Kretę Tezeusz. Postanowił uwolnić swój lud od przymusowej, krwawej daniny i zabić Minotaura. Los chciał, że w odważnym młodzieńcu zakochała się królewska córka, Ariadna. Chcąc ocalić Tezeusza, dała mu kłębek nici i poradziła, co ma zrobić.
 
Gdy Tezeusz znalazł się w Labiryncie, przywiązał nić do wejścia. Polecił pozostałym, aby na niego poczekali. Sam natomiast zagłębił się w sieć korytarzy, rozwijając kłębek. Gdy w jednej z sal spotkał Minotaura, stoczyli ciężką walkę. W końcu Tezeusz skręcił potworowi kark i wrócił do wyjścia, zwijając nić.

Wkrótce wraz z resztą ocalonych z rąk potwora i ukochaną Ariadną młodzieniec wsiadł na statek i wyruszył w drogę powrotną do Aten.

Z tego mitu pochodzi popularny związek frazeologiczny - nić Ariadny. Oznacza on wskazówkę przy rozwiązywaniu trudnej sprawy.
 
 

Komentarze

Prześlij komentarz

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa