Legendy świata: Grecja - Dedal i Ikar

W czasach, gdy na Olimpie mieszkali bogowie, na Kretę przybył ateński wynalazca Dedal. Król Minos bardzo cenił jego pracę i przez kilka lat Dedal tworzył dla niego rozmaite wynalazki. 

Jednak, gdy zakończono budowę labiryntu dla Minotaura, Dedal zatęsknił za swą ojczyzną. Ale Minos nie zamierzał pozwolić mu odejść. Przez lata spędzone na Krecie wynalazca stał się bowiem powiernikiem króla i znał wiele jego sekretów.

Wtedy Dedal wymyślił sprytny sposób ucieczki dla siebie i swego syna, Ikara. Ze znalezionych piór i wosku zrobił dwie pary wielkich skrzydeł. Gdy przytwierdzili skrzydła do ramion, Dedal rzekł do syna:
- Pamiętaj, synu, nie oddalaj się ode mnie. Bądź też ostrożny. Nie zniżaj lotu zbytnio do morza, gdyż wilgoć mogłaby osłabić skrzydła. Nie leć też zbyt wysoko, aby żar słońca nie stopił wosku.
Ikar w odpowiedzi pokiwał głową i obaj wzbili się do lotu.

Ludzie, którzy ich widzieli, myśleli że ukazali im się bogowie. Mężczyźni lecieli nad wieloma wyspami, aż w końcu Ikara znużyła monotonna podróż. Wkrótce zaczął wykonywać rozmaite akrobacje w powietrzu, aż w końcu stało się to, przed czym przestrzegał go ojciec. Ikar wzbił się tak wysoko, że wosk roztopił się i nie mógl już dłużej utrzymywać piór. 

Ikar runął w dół na oczach zrozpaczonego ojca i rozbił się o ziemię. Po długich poszukiwaniach Dedal odnalazł ciało syna i pochował go. Na pamiątkę tego wydarzenia wyspę, na którą spadł Ikar nazwano Ikarią, a okalające ją morze - Morzem Ikaryjskim. 


Film na YouTube:
Dedal i Ikar 

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa