Legendy świata: Włochy - Założenie Rzymu

Miasto Alba Longa miało wielu królów z dynastii Eneasza. Wreszcie tron objął Numitor, jednak jego rządy przerwał młodszy brat Amulius, strącając króla z tronu. Amulius uczynił córkę Numitora o imieniu Rea Sylwia westalką, aby nigdy nie mogła powić dzieci i zagrozić panowaniu jego synów. Jednak po jakimś czasie Rea Sylwia powiła bliźnięta - Romulusa i Remusa, których ojcem był sam bóg wojny, Mars. Uwierzyli w to wszyscy z wyjątkiem Amuliusa, który rozkazał wrzucić westalkę wraz z jej dziećmi do rzeki Tybr. 

Koszyk z bliźniętami dopłynął aż na wzgórze Palatyn. Tam zaczepił się o drzewo figowe, a dzieci zaczęły głośno płakać z głodu. Niebawem chłopców znalazła wilczyca, która niedawno powiła młode i zaczęła ich karmić. To niecodzienne zjawisko zobaczył królewski pasterz i po krótkim namyśle zabrał chłopców do swego domu, do żony, która niedawno straciła dziecko. Romulusa i Remusa wychowywali w miłości, jak własne dzieci.

Chłopcy, na podobieństwo swego ojca, wyrośli na wojowników. Często polowali, karali złoczyńców i przewodzili całej grupie swoich rówieśników. Pewnego dnia pasterze Numitora wdali się w kłótnię z pasterzami Amuliusa. Kłótnia szybko przemieniła się w bójkę i Remus został schwytany i zaprowadzony przed oblicze Numitora. Romulus natychmiast chciał ruszyć na pomoc bratu, ale wówczas przybrany ojciec wyjawił mu prawdę o ich pochodzeniu. W tym samym czasie obalony, stary Numitor wypytywał Remusa czyim jest synem. Słuchając opowieści chłopca o drzewie figowym i wilczycy rozpoznał w nim swego wnuka. Wkrótce we trzech ułożyli plan obalenia Amuliusa. Atak powiódł się i Amulius zginął, a tron znów objął Numitor. 

Król pozwolił wnukom zbudować nowe miasto. Gdy wybrali wzgórze, na którym miało powstać ich królestwo, posprzeczali się o jego nazwę. Jednak znaki sprzyjały Romulusowi i to on wyorał w ziemi bruzdę, zaznaczając granice nowego miasta, które postanowił nazwać Roma.
- Każdy wróg będzie mógł przeskoczyć tą granicę! - krzyknął Remus i przeskoczył bruzdę.
Wówczas Romulus wyciągnął miecz.
- A w taki sposób zginą wszyscy najeźdźcy - powiedział i zabił swego brata. 

Tak oto powstało miasto, którego legenda zawiera w sobie nie tylko element boskich korzeni, ale również zbrodnię bratobójstwa. Miasto, które oparło się upływowi czasu i do którego podobno prowadzą wszystkie drogi. 

Wieczne Miasto - Rzym.
 
 

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Piast Kołodziej

Polskie legendy: Wars i Sawa