Legendy świata: Węgry - Wzgórze Echa

Balaton


Dawno, dawno temu nad węgierskim Balatonem mieszkała piękna księżniczka. Co wieczór rozmarzonym wzrokiem wpatrywała się w spokojne wody jeziora i słuchając śpiewu ptaków, marzyła o tym, żeby mieć piękny głos. Pewnego razu o jej marzeniu usłyszał syn króla balatońskich fal. Ponieważ od dawna kochał się w księżniczce, udało mu się przekonać swego ojca, aby obdarzył dziewczynę najcudowniejszym głosem. Książę miał nadzieję, że dzięki temu uda mu się zdobyć serce swej wybranki. 

Niestety wkrótce książę zapadł na tajemniczą chorobę i żadne lekarstwa nie przynosiły poprawy. Zrozpaczony król Balatonu udał się do księżniczki i poprosił, aby zaśpiewała dla jego syna. Jednak dumna panna odmówiła. 

Niebawem syn króla zmarł, nie zaznawszy ukojenia. Oszalały ze smutku ojciec postanowił zamknąć nieczułą księżniczkę w jaskini, aby już zawsze musiała odpowiadać każdemu, kto tego zapragnie.

Wzgórze, na którym odpowiada echo znajduje się na Półwyspie Tihany. Nazwano je Wzgórzem Echa i pisano o nim w wielu wierszach. W dziewiętnastym wieku echo powtarzało nawet piętnaście sylab. Jednak z czasem kapryśna księżniczka znów zaczęła unosić się pychą i dziś odpowiada już z rzadka.


Z różnych stron świata:
Francja - Tajemnica nazwy Carcassonne

Warto zajrzeć:
Balaton
Tihany

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Wars i Sawa

Polskie legendy: Piast Kołodziej