Legendy świata: Francja - Tajemnica nazwy Carcassonne

W VIII wieku wojska króla Franków, Pepina Krótkiego, zdobywały południowe francuskie ziemie, odbierając je Saracenom. Odnosili zwycięstwo za zwycięstwem, aż wreszcie dotarli pod mury Carcassonne. Nie udało im się od razu zdobyć zamku z powodu jego licznych obwarowań, dlatego rozpoczęli oblężenie. 

Po wielu tygodniach Frankowie byli przekonani, że mieszkańcy wkrótce się poddadzą, gdyż zabraknie im jedzenia. Jednak Lady Carcas, wdowa po kasztelanie, wpadła na pewien pomysł. Ponieważ w całym zamku została tylko jedna świnia, kazała ją utuczyć, a następnie wyrzucić poza mury miasta. 

Gdy tylko wojska Franków zobaczyły tłuste zwierzę, odstąpili od oblężenia, przekonani, że mieszkańcy dysponują jeszcze wielkimi zapasami jedzenia. 

Na widok pustych pól pod zamkiem Lady Carcas rozkazała ogłosić zwycięstwo, bijąc we wszystkie dzwony w mieście. A ponieważ Lady "Carcas sonne" les cloches oznacza, że Lady Carcas bije w dzwony, postanowiono nadać miastu nazwę Carcassonne. 

Pepin Krótki ostatecznie zdobył Carcassonne w 759 roku, ale posąg Lady Carcas do dziś stoi przy wejściu do miasta.


Z różnych stron świata:
Węgry - Wzgórze Echa


Komentarze

  1. Prawie wszystko się zgadza, poza tym, że oblężenie trwało 5 lat, a nie kilka tygodni. Tylko dwie wieże które stanowią bramę do fortecy, pełniły rolę spichlerza który mógł pomieścić suszone mięso wieprzowe z grubo ponad tysiąca świń.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Wars i Sawa

Polskie legendy: Piast Kołodziej