Polskie legendy: O stworzeniu Kaszub

Jak powszechnie wiadomo Pan Bóg stworzył cały Świat w siedem dni. Wielce się przy tym natrudził, bo każdej krainie musiał nadać odpowiedni charakter. Kiedy skończył dzieło stworzenia przyglądał się wynikom swojej pracy i był bardzo zadowolony.

Z zamyślenia wyrwał Go jednak jeden z jego pomocników: anioł o imieniu Kaszub. Przeprosił Pana za to, że Go niepokoi i zapytał o krainę na północy ziem polskich.

- Panie spójrz tylko na tą krainę. Przecież tam sam piasek. Jak ludzie mają żyć na tak surowej ziemi.

Bóg się zastanowił i przypomniał sobie, że w worku z materiałami do budowy Świata jeszcze coś zostało, po czym tak rzekł do anioła:

-Zerknij mój drogi pomocniku do worka z materiałami i zobacz czy jest tam coś, dzięki czemu możemy tą krainę uczynić bardziej przyjazną.

Anioł zrobił co mu Pan przykazał i krzyknął uradowany.

- Stwórco! Materiałów jest jeszcze bardzo wiele. Są krystalicznie czyste jeziora, wspaniałe lasy, trochę żyznych gleb, a i spory kawał błękitnego morza się znajdzie.

- Dobrze weź to wszystko i rozsyp po swojej krainie.

I tak tez anioł o imieniu Kaszub uczynił. Na cześć skrzydlatego pomocnika Boga krainę nazwano Kaszubami. A cuda jakie znalazł w worku Stwórcy ciągle wprawiają ludzi w zachwyt.

Komentarze

Copyright © bajkowyzakatek.eu 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wszystkie treści umieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie, edytowanie, publikowanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów jest zabronione.

Popularne posty z tego bloga

Polskie legendy: O smoku wawelskim

Polskie legendy: Wars i Sawa

Polskie legendy: Piast Kołodziej