Legendy świata: Grecja - Mit o Minotaurze

Po wygranej wojnie z Ateńczykami, Minos - król Krety, zażądał, aby co roku siedmiu mężczyzn  i siedem kobiet przysyłano w ofierze dla Minotaura. 

Minotaur był potworem, który miał ciało człowieka i głowę byka. Narodził się ze związku żony Minosa i wielkiego, białego byka, którego król Krety miał złożyć w ofierze Posejdonowi. Gdy tego nie uczynił, bóg mórz zemścił się i sprawił, że żona króla zauroczyła się w byku, a potem spłodziła z nim Minotaura.

Chcąc odizolować potwora od ludzi, Minos poprosił wielkiego wynalazcę Dedala o wybudowanie Labiryntu. Był to wielki gmach, majacy tylko jedno wejście i móstwo sal i korytarzy wewnątrz. Kto raz wszedł do labiryntu, ten już z niego nie wychodził.

Wielu Ateńczyków zginęło w Labiryncie. Aż w końcu z kolejną grupą ofiar przypłynął na Kretę dzielny Tezeusz. Postanowił uwolnić Ateńczyków od przymusowej, krwawej daniny i zabić Minotaura. Los chciał, że w odważnym młodzieńcu zakochała się królewska córka, Ariadna. Chcąc ocalić Tezeusza, dała mu kłębek nici i poradziła, co ma zrobić.

Gdy Tezeusz, wraz z pozostałymi ofiarami dla Minotaura znalazł się w Labiryncie, przywiązał nić do wejścia. Polecił pozostałym, aby na niego poczekali, a sam zagłębił się w plątanię korytarzy. Rozwijał przy tym kłębek. Gdy w jednej z sal spotkał Minotaura, stoczyli ciężką walkę. W końcu Tezeusz skręcił potworowi kark i wrócił do wyjścia, zwijając nić z powrotem.

Wraz z Ariadną wsiedli na statek i uciekli z Krety przed gniewem króla Minosa.

Z tego mitu pochodzi właśnie popularny związek frazeologiczny - nić Ariadny. Oznacza on wskazówkę przy rozwiązywaniu trudnej sprawy.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty